Wycieczki do Wilna, Grodna, na Litwę, Białoruś, Łotwę, Estonię, Rosję, Ukrainę

Strona Główna »  Poprzednia strona »  10 dni - Krym - Lwów-Odessa-Ałuszta-Krym

10 dni - Krym - Lwów-Odessa-Ałuszta-Krym

Program:

1. DZIEŃ

Spotkanie uczestników i wyjazd na trasę. Przejazd w kierunku przejście granicznego Hrebenne/Rawa Ruska. Przejazd do Lwowa, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

2. DZIEŃ
Śniadanie, wykwaterowanie.
Przejazd prze Tarnopol – Winnicę – Umań do Odessy, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

3. DZIEŃ
Śniadanie.
Całodzienne zwiedzanie Odessy: spacer Primorskim Bulwarem z początku XIX wieku -  niegdyś tu znajdowała się starożytna grecka osada; Pałac Woroncowa – belweder oraz stajnie z I poł. XIX wieku, Schody Potiomkinowskie – liczące 192 stopnie schody utrwalone dzięki filmowi S. Eisensteina Pancernik Potiomkin, Stara Giełda – obecnie siedziba rady miejskiej, Latarnia Woroncowa. Przejazd panoramiczny, Teatr Opery i Baletu – dzieło słynnych architektów F. Fellera I H. Helmera, uznawana za jedną z najpiękniejszych oper na świecie; Nowa Giełda – budynek z końca XIX wieku w stylu florentyńskiego odrodzenia, obecnie filharmonia; Państwowa Biblioteka Narodowa, Muzeum Archeologiczne, cerkiew św. Trójcy, kościół św. Pawła. Plac Grecki, Pasaż z początku XX w. Czas wolny do dyspozycji uczestników. Obiadokolacja, nocleg.

4. DZIEŃ
Śniadanie, wykwaterowanie.
Przejazd przez Mikołajów – Chersoń – Armiańsk – Symferopol do Ałuszty. Zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorny spacer po mieście, nocleg.

5. DZIEŃ
Śniadanie.
Przejazd do Ałupki; zwiedzanie: pałac-muzeum hrabiego Michaiła Woroncowa zbudowany w latach 1830 - 1837, zróżnicowany stylowo; każda część przypomina inną epokę w architekturze angielskiej: od stylu feudalnego zamku z obronnym zębatym murem do stylu elżbietańskiego, neogotyk łączy się z elementami orientalnymi (ok. 150 komnat oraz ogród zimowy) oraz przylegający park - 40-hektarowy, w którym znajduje się ok. 200 egzotycznych gatunków roślin pochodzących z różnych stron świata. Zwiedzanie Jaskółczego Gniazda; w 1912 r. na miejscu willi Rachmanowej baron Steingel zbudował miniaturę średniowiecznego zamku rycerskiego. Przejazd do Liwadii; zwiedzanie Białego Pałacu, pałacu carskiego wzniesionego w latac 1910-11 na miejscu rezydencji należącej w latach 1834-1860 do Leona Potockiego, a następnie przebudowanej w latach 60. XIX w. w stylu renesansu z elementami sztuki bizantyjskiej, arabskiej i neogotyku, w którym podczas konferencji jałtańskiej między 4 a 11 lutym 1945 r. gościli Stalin, Churchill i Roosevelt. Na II piętrze, ekspozycja „Romanowie w Liwadii”, wokół pałacu 60- hektarowy park. Na koniec przejazd do Jałty: ew. zwiedzanie ormiańskiej cerkwi „Surb Ripsime”, spacer słynną promenadą jałtańską; od kościoła katolickiego do stojącego jeszcze pomnika Lenina, wolny czas na ew. odwiedzenie licznych restauracji i kawiarni. Powrót do Ałuszty. Obiadokolacja, nocleg.

6. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Sudaku: stromą, krętą i niezwykle malowniczą nadmorską drogą: zwiedzanie słynnej twierdzy genueńskiej (1371-1469) - jest to poza Genuą najlepiej zachowany zabytek czasów średniowiecznej Republiki Genueńskiej. Następnie wyjazd do położonej niedaleko Sudaku miejscowości Nowy Świat: nazywany nadmorskim amfiteatrem skalnym, gdzie morze „wcina” się w głąb lądu trzema zatokami: Zieloną, Siną i Błękitną. Spacer wokoło cypla, na którym znajduje się rezerwat botaniczny: (m.in. reliktowa sosna Stankiewicza oraz liczne endemity) z Grotą hr. Golicyna (dawniej składowano tu produkowane szampany i wina), po drodze jaskinia łącząca dwie zatoki oraz słynna carska plaża tzw. „Carski Plaż”. Wypoczynek na plaży. Możliwość zrobienia zakupów markowych szampanów oraz win w przyfabrycznym sklepie oraz degustacja „lepioszek”, a także innych miejscowych specjałów, ew. oglądanie Muzeum Winiarstwa (zakład produkujący wina musujące założył w 1878 r. książę Lew Golicyn). Powrót to Ałuszty, obiadokolacja, nocleg.

7. DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd do Bakczysaraju: zwiedzanie: kompleks pałacowy chanów krymskich z XVI w. zbudowany w latach 1533 - 1551; odbudowany po pożarze w I poł. XVIII w.: Wielki Meczet Chan - Dżami, cmentarz chanów, Poselskie Wrota, sala Dywanu, dziedziniec fontann (Złota Fontanna oraz Fontanna Łez, która stała się natchnieniem A. Mickiewicza - opisał ją w swoim sonecie „Bakczysaraj”), altana letnia, mały pałacowy meczet, harem oraz sale reprezentacyjne. Jest to jedna z największych atrakcji półwyspu. Czufut-Kale - skalne miasto; powstałe między VI-XII w., w czasach chanatu miasto stało się twierdzą tatarską, a XV w. pełniło funkcję stolicy Krymskiego Chanatu, w XVI w. siedziba - głównie – Karaimów aż do XX w. (wówczas otrzymało nazwę Czufut-Kale, czyli „Żydowska Twierdza” w wyniku pokrewieństwa religii karaimów z judaizmem. O niezwykłych przeżyciach dostarczanych przez to miejsce pisał kiedyś Adam Mickiewicz - „Droga nad przepaścią w Czufut-Kale”. Na ten niezwykły kompleks zabytków składają się: mauzoleum córki chana Tochtamysza z 1437 r., ruiny meczetu z połowy XIV w., dwa karaimskie domy modlitwy - kenesy; z XIV i XVIII w. oraz dom karaimskiego uczonego z XVII w., pozostałości po murach obronnych; małe południowe wrota, studnia, ruiny łaźni, pozostałości domów karaimskich, cmentarz karaimski oraz kompleks pieczar Czausz-Kobasy. Przed skalnym miastem znajduje się prawosławny Uspieski monastyr wykuty w skale w VIII/IX w., istniał nawet za czasów tureckich, a w XV w. stał się centrum prawosławia na półwyspie. Całość oglądamy biorąc udział w pieszej 3 - godzinnej wycieczce. Na koniec ew. degustacja potraw tatarskich i karaimskich - krótki odpoczynek. Przejazd do Ałuszty. Obiadokolacja, nocleg.

8. DZIEŃ
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd w okolice Umania, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

9. DZIEŃ
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie parku dendrologicznego Zofiówka w Umaniu. Przejazd do Lwowa, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

10. DZIEŃ
Śniadanie, wykwaterowanie.
Krótki spacer po starym mieście. Wyjazd w drogę powrotną w kierunku przejścia Hrebenne/Rawa Ruska. Obiad na trasie. Powrót w godzinach nocnych.

CENA: kalkulacja na zapytanie
Opublikowane na stronach internetowych sambia.net.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w
rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.


 


© 2014 Biuro Podróży SAMBIA 

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU
adstat